Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Lekkie konstrukcje stalowe | Konstrukcje stalowe

Lekkie konstrukcje metalowe

Lekkie konstrukcje metalowe są produkowane z myślą o budowaniu domów jednorodzinnych, budynków komercyjnych takich jak biurowce, przychodnie, obiekty handlowe, pawilony, hoteli, sklepów, hal produkcyjnych i magazynowych, wiat garażowych jak też do wykonywania nadbudów w już istniejących budynkach. Ich podzespoły konstrukcyjne wykorzystują w swej technologii elementy z blach giętych. Dzieli się je wedle klas na 1, 2, i 3.

Konstrukcje z poszczególnych przedziałów klasowych określane są wedle kategorii stali użytej do ich wykonania, norm określających ich przydatność w konkretnym typie budownictwa tak, aby mogły one spełnić wymogi bezpieczeństwa i jakości oraz wedle poziomu kwalifikacji nadzoru. Znajomość tych wytycznych jest konieczna, jeśli chce się budować z wykorzystaniem elementów metalowych dobrze i z zapewnieniem maksymalnej ochrony ludziom pracującym i mieszkającym w tego rodzaju budynkach. Co więcej konstrukcje stalowe są łączone nie inaczej jak poprzez spawanie, toteż ich wykonawcy powinni posiadać stosowne świadectwa Spawalniczej Komisji Kwalifikowania Zakładów Przemysłowych, aby mogły wykonywać prace spawalnicze w zakresie montażu, oraz remontu konstrukcji stalowych wszystkich trzech klas.

Największe wymagania stawia się wobec konstrukcji klasy 1 i 2. Klasa 2 to przede wszystkim obiekty statycznie lub dynamicznie obciążone, czyli narażone na zmęczenie, które wykonuje się ze stali niestopowej. W obręb tej grupy zalicza się także konstrukcje, w których zastosowano połączenia śrubowe sprężane, nitowe lub też te przygotowane do montażowego spawania głównych elementów nośnych.

Klasa 2 uwzględnia również elementy o masie ponad 20 t. Są to, więc konstrukcje obarczone ryzykiem i powinno się do ich wykonania zastosować konkretne wytyczne tak, aby były w pełni bezpieczne. Z kolei klasa 1 to wszystkie konstrukcje ujęte w klasie 2, które w razie awarii mogą spowodować zagrożenie życia ludzkiego oraz duże starty materialne.